Wykładziny w obiektach użyteczności publicznej, biurach, przedszkolach czy chociażby w naszych domach to jeden z ważniejszych elementów wystroju jak i czasem techniczna konieczność. Nadają one charakter pomieszczeniom ponieważ mają praktycznie nieograniczone wzornictwo i kolorystykę oraz wyciszają je. Niestety nie wystarczy po prostu położyć wykładzinę i z niej korzystać, ze względu na to, iż jest najbardziej eksploatowana. Jak zatem należy przeprowadzać konserwację wykładziny. Prócz standardowej procedury jaką jest codzienne odkurzanie należy cyklicznie poddawać ją profesjonalnemu czyszczeniu.
Jaką zatem metodę prania należy zastosować?
Na rynku funkcjonuje wiele firm sprzątających, które powinny posiadać niewielkie urządzenia piorące, aby móc zareagować jak najszybciej. Natomiast ekspertów od prania wykładzin biurowych jest stosunkowo niewiele, wiąże się to z koniecznością posiadania wielu specjalistycznych maszyn jak i ich skomplikowaną obsługą, korzystają także często z jednej konkretnej metody czyszczenia.
Czyszczenie na sucho w wykorzystaniem szorowarki walcowej i specjalistycznej wilgotnej chemii (CRB). Jest to technika która pozwala wyczyścić wykładzinę bez potrzeby wyłączania jej z użytkowania na dłuższy czas, po wykonanej usłudze można normalnie użytkować powierzchnię. Większość czyszczenia może być wykonana na sucho proszkiem, niewielkie plamy można wyczyścić z wykorzystaniem roztworów chemicznych do tego przeznaczonych. Taki sposób czyszczenia w naszym kraju jest mało popularny jednak pozwala na usunięcie zabrudzeń jakie z czasem powstają przy normalnym użytkowaniu powierzchni należy dodać że nie jest to typowe odkurzanie jak się często wydaje.
Kapsułkowanie to metoda bardzo zbliżona do poprzedniej z tym, że tym razem wykorzystujemy do tego niewielką ilość środka chemicznego, który jest natryskiwany na powierzchnię a następnie szczotki maszyny wcierają ją i podnoszą włos wykładziny. Ostatnim etapem jest dokładne usunięcie z wykładziny zabrudzeń. To kolejna metoda czyszczenia zachowawczego i pielęgnacyjnego wykładziny znana od wielu lat na rynku. Niestety także mało popularna w naszym kraju.
Bonnetonowanie to odmienna metoda chociaż bazą pozostaje dalej szybkoschnąca chemia. W tym wypadku po usunięciu lokalnych zabrudzeń, przy których należy użyć odplamiaczy, nanosimy specjalny środek chemiczny a następnie do pracy wykorzystujemy urządzenie (przypominające często ręczne szorowarki albo cykliniarki) z głowicą rotacyjną oraz nałożonym padem czyszczącym a nie szczotkami walcowymi jak przy kapsułkowaniu.
Szamponowanie metoda dogłębnego czyszczenia przy wykorzystaniu także maszyny jednodyskowej oraz specjalnego szamponu. Bardzo popularna w naszym kraju, wymaga dużej wiedzy i kontroli wykładziny. Nie zawsze możliwa do zastosowania na wykładzinach, ze względu na maszynę z padem szczotkowym o dość wysokich obrotach przy pracy. Ostatecznie całość jest wciągana przy użyciu urządzenia, które nazywane jest często odkurzaczem wodnym bądź maszyną ekstrakcyjną a po wyschnięciu niezbędne jest kolejne odkurzanie aby zebrać pozostałości skrystalizowanego szamponu wraz z brudem.
Pranie ekstrakcyjne.
Najbardziej popularna metoda czyszczenia wykładzin. Na tyle rozwinięta, że wykorzystuje często zalety pozostałych metod. W tym wypadku jest kilka etapów czyszczenia. Na początku jak przy pozostałych metodach konieczne jest usunięcie zabrudzeń miejscowych z uprzednim przygotowaniem powierzchni poprzez usuwanie zabrudzeń stałych. Czasem wykorzystuje się podczas wstępnego natrysku chemii, silnie zasadowy środek chemiczny aby rozpuścić najbardziej uporczywe zabrudzenia. Kolejnym etapem jest praca z wykorzystaniem ekstraktora. Maszyny te mogą pracować z wykorzystaniem roztworu chemicznego podgrzanego do bardzo wysokich temperatur. Często przypomina czyszczenie parowe chociaż nim nie jest, ze względu na to, że z tych maszyn gorąca woda wydostaje się pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo do tych urządzeń można podłączyć maszyny jednotarczowe bądź wykorzystać maszyny walcowe nawet podane w poprzednich metodach. Dzięki temu runo wykładziny odzyskuje swój pierwotny kształt. Ostatecznie wypłukuje się zabrudzenia ze środkiem neutralizującym. Ostatnie dwie metody mają jedną wadę, czas schnięcia wykładziny jest długi, nawet jeden dzień. Za to efekty przy wykładzinach mocno wyeksploatowanych bardzo dobre.
Jaka zatem najlepsza jest metoda? Przy silnych zabrudzeniach oczywiście najbardziej inwazyjne. Przy wykładzinach gdzie nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie obiektu z użytkowania częste czyszczenie 3 pierwszymi metodami. Kiedy zadbamy o wykładzinę nie ulegnie ona szybkiemu zużyciu bądź zniszczeniu poprzez nieodwracalne odbarwienie bądź zaplamienie. Zdecydowanie mniejszy koszt to cykliczne czyszczenie jak wymiana po kilku latach wykładziny. Sprawdź: