W bardzo wielu domach znaleźć możemy dywany wełniane. Są one niezwykle piękne, a jednocześnie i ciepłe oraz przyjemne dla naszych stóp. Zdecydowanie różnią się one od tych, które wykonane są z włókien syntetycznych. Można dzięki nim postawić na doskonałą dekorację pomieszczeń. I choć kosztują dużo więcej, niż pozostałe, to bez wątpienia warte są one wydania na pieniędzy. W tym artykule chcielibyśmy skupić się nie na kwestii wyglądu takich dywanów, ale na ich czyszczeniu. Czy wymagają one specjalnej pielęgnacji? Czy trzeba zastosować w nich konkretne środki piorące?
Dywany wełniane – wyjątkowość pod każdym względem
Jedno jest pewne – wystarczy na nie spojrzeć, by zakochać się w nich do szaleństwa. Są niebywale piękne w swoim wykonaniu. Dostępne w wielu wzorach i kolorach, prezentują się naprawdę wyśmienicie. Są wyjątkowe pod względem estetyki, ale także i solidności oraz wysokiej jakości. Bez względu na to, gdzie się one znajdują, w każdym miejscu mogą wyglądać naprawdę wyśmienicie. Czy ich czyszczenie jest trudne? Z pewnością nieco bardziej wymagające, aby podczas prania ich nie zniszczyć. Jeśli jednak zastosujemy się do poniższych zasad, z pewnością będziemy w pełni zadowoleni, jeśli w grę wchodzi ich piękny wygląd, czystość i odpowiednie zachowanie higieny przez cały czas. O jakich więc zasadach należy pamiętać? Które kwestie koniecznie trzeba mieć na uwadze?
Po pierwsze – regularne ich odkurzanie i trzepanie
Jedną z kluczowych zasad, jakie stanowią kluczowe znaczenie, to regularność ich odkurzania i trzepania. Jeśli nie będziemy robić tego zbyt często, dywan będzie zbierał brud, który później zdecydowanie trudniej będzie usunąć. Codzienne odkurzanie pozwala pozbyć się nie tylko zabrudzeń, które sami zrobiliśmy, ale również i włókien, które wychodzą z dywanu pod wpływem naturalnego procesu linienia. Im częściej odkurzamy, tym lepszy będzie on miał wygląd każdego dnia. A co z kwestią trzepania? Kiedy to robić? Zaleca się, by dywany wełniane były trzepane średnio dwa razy do roku. Tylko bowiem w ten sposób można w pełni usunąć kurz, jak również i wiele zanieczyszczeń. Odkurzanie dywanu powierzchownie pozwala nam to wszystko usunąć, jednak tylko trzepanie gwarantuje ten idealny efekt w postaci wyczyszczonego perfekcyjnie dywanu. Takie działania można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wykonać tego typu zabiegu, można skorzystać z pomocy firm, które w tym właśnie się specjalizują. To właśnie one posiadają takie możliwości, by tego typu działania wykonać na najwyższym poziomie.
Po drugie – pranie na mokro
Oprócz samego odkurzania i trzepania dywanów wełnianych, należy również i zadbać o ich piękny wygląd, czyszcząc je na mokro. Koniecznie jednak należy stosować się przy tym do odpowiednich zasad bezpieczeństwa, tak, aby nie wyrządzić im więcej szkody, niż pożytku. O czym więc tutaj należy pamiętać? Wielu ludzi uważa, iż woda działająca na wełnę jest w stanie całkowicie zniszczyć powierzchnię dywanu. To mit. Wszelkie trwałe zabrudzenia, które wynikają z codziennej eksploatacji wymagają użycia wody. Jeśli jest to przeprowadzone w odpowiedni sposób, absolutnie nie wpływa na trwałość i wygląd takiego dywanu. Co więc jest tutaj ważne? Na pewno koniecznie należy użyć w tym celu letniej wody. Jeśli będzie ona gorąca, może doprowadzić do zniszczenia wełny i w konsekwencji do nieestetycznego wyglądu dywanu. W żadnym więc wypadku nie będzie tutaj dobrym wyborem pranie z zastosowaniem gorącej pary. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest niedopuszczenie do przemoczenia dywanu. Jeśli we wnętrzu zostanie zbyt duża ilość wody i konkretnych detergentów, dywan będzie szybciej się brudził i straci swój piękny wygląd. Na pewno warto pamiętać o tym, że wełniane dywany łatwo chłoną i absorbują wodę. Tak ważne jest więc to, aby zastosować w tym myciu specjalne odkurzacze piorące, które czyszczą, natryskują, ale jednocześnie i odsysają wodę. Jeśli takiego odkurzacza nie mamy w swoim posiadaniu, a do tego obawiamy się, czy damy radę samodzielnie wyczyścić dywan, warto i w tej kwestii skorzystać z pomocy specjalistów, którzy takie usługi świadczą.
Po trzecie – dobór odpowiednich środków piorących
Większość środków piorących, które wykorzystywane są do prania dywanów, nie nadaje się do tego, by wykorzystywać je do tych wełnianych. Jeśli zastosowany zostanie zły kosmetyk, wówczas może on doprowadzić do odbarwienia włókien lub zniszczenia struktury powierzchni takiego dywanu. W większości przypadków takie zmiany nie są już niestety odwracalne. istotne więc znaczenie ma spojrzenie na skład produktu i na to, jakie jest jego przeznaczenie. Tutaj należy zawsze wybierać środki piorące z możliwością czyszczenia dywanów wełnianych.
Mając możliwość wyboru – samodzielne czy z ekipą fachowców, na pewno zdecydowanie lepszą opcją będzie czyszczenie dywanów przez specjalistów. Posiadają oni wiedzę, doświadczenie, a także stosowny sprzęt i środki piorące, dzięki którym na pewno można uzyskać zamierzony efekt, bez skutków ubocznych wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z taką wełnianą powierzchnią. Sprawdź: